|
Our Results2015 Results - Ponce Grand PrixPublished by DyeStatPRO.com on May 23rd 2015, 5:11pm
S.O.D.M. - Contractor License 5/23/2015
PONCE GRAND PRIX
IAAF WORLD CHALLENGE 2015
Paquito Montaner Stadium- Ponce, PR
Event 101 Girls 4x100 Meter Relay HS
================================================================
Team Finals
================================================================
Finals
1 Saint Francis-Carolina 'A' 48.34
1) Josielys O'Farril 2) Jormarie Carmona Colon
3) Ariana Maldonado 4) Janiana Rodriguez
2 Ines Ma. Mendoza-Cabo Rojo 'A' 48.37
1) Suheily Montalvo 2) Solymar Mangual
3) Marielis Montalvo 4) Lendy Soto
3 Colegio Bautista Carolina 'A' 48.94
1) Arianna Franco 2) Liza Lopez
3) Rose Alvarez 4) Sarai Sosa
4 Nuestra Senora Del Carmen-S J 'A' 50.16
1) Nasha Reyes 2) Natalie Sena
3) Lena Saez 4) Naomi Nunez
5 Natividad Rodriguez- Arroyo 'A' 50.17
1) Karla I Casiano 2) Deborah Alicea
3) Neyleen Velazquez 4) Ashley Vazquez
6 Escuela Del Deporte San Juan 'A' 50.30
1) Maria Del Mar Benitez 2) Alison Vazquez Robles
3) Itzamarie Jimenez 4) Itzel Sanchez Ruiz
7 Jardines de Ponce 'A' 51.16
1) Yaritcel Saez 2) Alison Salvador
3) Cristina Gutierrez 4) Julysamar Rosa
8 Albergue Olimpico 'A' 53.57
1) Jarlene Colon 2) Ashley Rodriguez
3) Yidel Morales 4) Idaliza Guevara
Event 102 Boys 4x100 Meter Relay HS
================================================================
Team Finals
================================================================
Finals
1 Luis Munoz Marin 'A' 42.98
1) Bryan Soto 2) Bryan Torres
3) Carlos Rodriguez 4) Angel Velez
2 Leonides Morales-Lajas 'A' 43.49
1) Juan Cancel 2) Edwin Diodonet
3) Jatsel Rivera 4) Eric Ramos
3 Natividad Rodriguez- Arroyo 'A' 43.91
1) Adrian DE Jesus 2) Miguel Guzman
3) Alexis Caraballo 4) Bryan Rodriguez
4 Josefa Velez- Penuelas 'A' 43.96
1) Andrew J Irizarry 2) Luis Vega
3) Albert Sanchez 4) Pedro Feliciano
5 American Military Academy 'A' 44.65
1) Edwin DI Giorgi 2) Sebastian Romero
3) Alfredo Garcia 4) Rafael Garcia
-- Francisco Mendoza Isabela 'A' DQ art. 170.7
1) Christian Mercado 2) Alexis Roman
3) John Rivera 4) Carlos Mendoza
-- Alberto Melendez Torres 'A' DQ art.170.7
1) Brian Torres 2) Juan D Torres
3) Christopher Martinez 4) Peter Martinez
Event 103 Women 100 Meter Dash Development
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
Section 1 Wind: -0.6
1 Beatriz Cruz Puerto Rico 11.80
2 Dayleen Santana Puerto Rico 11.82
3 Margarita Manzueta Dominican Republic 11.96
4 Yarimar Diaz Puerto Rico 12.22
5 Yicet Pantaleon Dominican Republic 12.51
Section 2 Wind: 0.2
1 Genoiska Cancel Puerto Rico 11.53
2 Eliecit Palacios Colombia 11.69
3 Mariely Sanchez Dominican Republic 11.98
4 Maria L Rodriguez Dominican Republic 12.65
-- Fany Chalas Dominican Republic DNF
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
Finals
1 Genoiska Cancel Puerto Rico 11.53 0.2 2
2 Eliecit Palacios Colombia 11.69 0.2 2
3 Beatriz Cruz Puerto Rico 11.80 -0.6 1
4 Dayleen Santana Puerto Rico 11.82 -0.6 1
5 Margarita Manzueta Dominican Republic 11.96 -0.6 1
6 Mariely Sanchez Dominican Republic 11.98 0.2 2
7 Yarimar Diaz Puerto Rico 12.22 -0.6 1
8 Yicet Pantaleon Dominican Republic 12.51 -0.6 1
9 Maria L Rodriguez Dominican Republic 12.65 0.2 2
-- Fany Chalas Dominican Republic DNF 0.2 2
Event 104 Men 100 Meter Dash Development
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
Section 1 Wind: -1.8
1 Allan Burton Jamaica 10.34
2 Miguel Lopez Puerto Rico 10.49
3 Pedro Cruz Puerto Rico 10.66
4 Miles Lewis Puerto Rico 10.73
5 Josef Norales Honduras 10.77
6 Juan A Santos Dominican Republic 10.98
Section 2 Wind: -1.5
1 Chavaughn Walsh Antigua 10.34
2 Brijesh Lawrence St. Kitts & Nevis 10.39
3 Yohandri Andujar Dominican Republic 10.47
4 Carlos Rodriguez Puerto Rico 10.64
5 Rolando Palacios Honduras 10.65
6 Hakeem Huggins St. Kitts & Nevis 10.70
7 Delwayne Delaney St. Kitts & Nevis 10.84
========================================================================
Name Age Team Finals Wind H#
========================================================================
Finals
1 Allan Burton Jamaica 10.34 -1.8 1
2 Chavaughn Walsh Antigua 10.34 -1.5 2
3 Brijesh Lawrence St. Kitts & Nevis 10.39 -1.5 2
4 Yohandri Andujar Dominican Republic 10.47 -1.5 2
5 Miguel Lopez Puerto Rico 10.49 -1.8 1
6 Carlos Rodriguez Puerto Rico 10.64 -1.5 2
7 Rolando Palacios Honduras 10.65 -1.5 2
8 Pedro Cruz Puerto Rico 10.66 -1.8 1
9 Hakeem Huggins St. Kitts & Nevis 10.70 -1.5 2
10 Miles Lewis Puerto Rico 10.73 -1.8 1
11 Josef Norales Honduras 10.77 -1.8 1
12 Delwayne Delaney St. Kitts & Nevis 10.84 -1.5 2
13 Juan A Santos Dominican Republic 10.98 -1.8 1
Event 105 Women 100 Meter Hurdles APM
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Brigitte Merlano Colombia 13.14 -0.7
2 LaVonne Idlette Dominican Republic 13.21 -0.7
3 Ivette Lewis Panama 13.24 -0.7
4 Raven Clay United States 13.27 -0.7
5 Latisha M Holden United States 13.34 -0.7
6 Eliecit Palacios Colombia 13.53 -0.7
7 Alysbeth Felix Puerto Rico 14.11 -0.7
8 Melisa Genes Colombia 14.78 -0.7
Event 106 Women Long Jump APM
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
Finals
1 Yariadamis Arguelles Unattached 6.66m 0.9 21-10.25
2 Bianca Stuart Bahamas 6.59m 0.5 21-07.50
3 Lorraine Ugen Great Britain 6.53m 0.1 21-05.25
4 Jessie Gaines United States 6.48m 0.8 21-03.25
5 Chantelle Malone BVI 6.37m 0.3 20-10.75
6 Whitney Gipson United States 6.36m 1.0 20-10.50
7 Alysbeth Felix Puerto Rico 6.06m 0.2 19-10.75
8 Maria Hodge Puerto Rico 5.99m 0.5 19-08.00
9 Macarena Reyes Chile 5.90m 1.5 19-04.25
Event 107 Men 110 Meter Hurdles APM
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Jason Richardson United States 13.34 -0.8
2 Yordan O´ Farril Cuba 13.35 -0.8
3 Ray Stewart United States 13.53 -0.8
4 Omo Osaghae United States 13.58 -0.8
5 Jeff Porter United States 13.59 -0.8 13.585
6 Greggwar Swift Barbados 13.59 -0.8 13.587
7 Spencer Adams United States 13.66 -0.8
8 Jonathan Santiago Puerto Rico 14.35 -0.8
Event 108 Women 100 Meter Dash APM
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Jessica Young United States 11.38 -0.2
2 Tawanna Meadows United States 11.39 -0.2
3 Sholanda Solomon United States 11.44 -0.2
4 Lavergne Jones ISV 11.53 -0.2
5 Cambrya Jones United States 11.69 -0.2
6 Marecia Penberton St. Kitts & Nevis 11.74 -0.2
7 Mahagony Jones United States 11.77 -0.2
8 Octavious Freeman United States 11.79 -0.2
Event 109 Men 100 Meter Dash APM
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Keston Bledman Trinidad & Tobago 10.17 -0.8
2 Harry Adans United States 10.26 -0.8 10.253
3 Antoine Adams St. Kitts & Nevis 10.26 -0.8 10.254
4 Adam Harris Guyana 10.35 -0.8
5 Maurice Mitchell United States 10.42 -0.8
6 Sean McLean United States 10.47 -0.8
7 Jermaine Brown Jamaica 10.48 -0.8
8 Stanly Del Carmen Dominican Republic 10.49 -0.8
Event 110 Women 800 Meter Run APM
===============================================================
Name Age Team Finals
===============================================================
Finals
1 Rose Mary Almanza Cuba 1:59.35
2 Sahily Diago Cuba 1:59.91
3 Simoya Campbell Jamaica 2:01.59
4 Jessica Smith Canada 2:03.26
5 Priscila Morales Puerto Rico 2:10.15
6 Luisaira Morales Puerto Rico 2:14.26
-- Tatyana Sanchez Puerto Rico DNF
Event 111 Men 800 Meter Run APM
===============================================================
Name Age Team Finals
===============================================================
Finals
1 Charles Jock United States 1:45.40
2 Rafith Rodriguez Colombia 1:45.53
3 Andy Gonzalez Cuba 1:46.28
4 Harun Abda United States 1:46.33
5 Nick Symmond United States 1:46.37
6 Mark Wieczorek United States 1:46.45
7 Casimir Loxsom United States 1:47.52
8 Ryan Sanchez Puerto Rico 1:50.97
-- Giovannie Rivera Puerto Rico DNF
Event 112 Men 400 Meter Dash
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
Section 1
1 Omar Longart Venezuela 47.10
2 Arturo Ramirez Venezuela 47.61
3 Eric Gomez Puerto Rico 47.78
4 Rafael Cruzeta Puerto Rico 48.07
5 Andres Rodriguez Dominican Republic 49.10
Section 2
1 Liemarvin Bonevacia The Netherlands 45.98
2 Kyle Clemons United States 46.04
3 Terence Agart The Netherlands 46.04
4 Jhon Perlaza Colombia 46.57
5 Yon Soriano Dominican Republic 46.86
6 Alberto Aguilar Venezuela 47.73
-- Hector Carrasquillo Puerto Rico DNF
Section 3
1 Michel Cedenio Trinidad & Tobago 44.97
2 La Shawn Merrit United States 45.42
3 Gustavo Cuesta Dominican Republic 45.89
4 Nery Brenes Costa Rica 45.90
5 Luguelin Santos Dominican Republic 46.19
6 Jeremy Wariner United States 46.22
7 James Harris United States 46.28
8 Manteo Mitchell United States 46.76
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
Finals
1 Michel Cedenio Trinidad & Tobago 44.97 3
2 La Shawn Merrit United States 45.42 3
3 Gustavo Cuesta Dominican Republic 45.89 3
4 Nery Brenes Costa Rica 45.90 3
5 Liemarvin Bonevacia The Netherlands 45.98 2
6 Kyle Clemons United States 46.04 2
7 Terence Agart The Netherlands 46.04 2
8 Luguelin Santos Dominican Republic 46.19 3
9 Jeremy Wariner United States 46.22 3
10 James Harris United States 46.28 3
11 Jhon Perlaza Colombia 46.57 2
12 Manteo Mitchell United States 46.76 3
13 Yon Soriano Dominican Republic 46.86 2
14 Omar Longart Venezuela 47.10 1
15 Arturo Ramirez Venezuela 47.61 1
16 Alberto Aguilar Venezuela 47.73 2
17 Eric Gomez Puerto Rico 47.78 1
18 Rafael Cruzeta Puerto Rico 48.07 1
19 Andres Rodriguez Dominican Republic 49.10 1
-- Hector Carrasquillo Puerto Rico DNF 2
Event 113 Men Triple Jump APM
===============================================================================
Name Age Team Finals Wind
===============================================================================
Finals
1 Yordany Duranona Dominica 16.73m +0.0 54-10.75
2 Chris Carter United States 16.57m 0.3 54-04.50
3 Omar Craddock United States 16.56m -0.5 54-04.00
4 Fabian Florant The Netherlands 16.43m NWI 53-11.00
5 Jhon Murillo Colombia 16.27m -0.1 53-04.50
6 Lazaro Martinez Cuba 16.23m -0.3 53-03.00
Event 114 Girls 4x400 Meter Relay HS
===============================================================
Team Finals
===============================================================
Finals
1 Saint Francis-Carolina 'A' 3:58.67
1) Jormarie Carmona Colon 2) Josielys O'Farril
3) Iriana Rivera 4) Janiana Rodriguez
2 Ines Ma. Mendoza-Cabo Rojo 'A' 3:59.08
1) Suheily Montalvo 2) Solymar Mangual
3) Nahira Padilla 4) Marielis Montalvo
3 Nuestra Senora Del Carmen-S J 'A' 4:00.40
1) Nasha Reyes 2) Adanelys Rodriguez
3) Natalie Sena 4) Lena Saez
4 Colegio Bautista Carolina 'A' 4:01.10
1) Sarai Sosa 2) Melanie Serrano
3) Liza Lopez 4) Arianna Franco
5 Albergue Olimpico 'A' 4:04.88
1) Carolyn Figueroa 2) Iadimar Torres
3) Keysha Dumeng 4) Natisha Fontanez
6 Jardines de Ponce 'A' 4:07.83
1) Rebeka Vega 2) Krystal Mercado
3) Alexandra Rodriguez 4) Koralys Rosa
7 American Military Academy 'A' 4:09.23
1) Jumairy Ortiz 2) Mardeliz Diaz
3) Fabiana Szorenyi 4) Kensley Hernandez
8 Leonides Morales-Lajas 'A' 4:11.45
1) Kanisha Garcia 2) Yuliannie Lugo
3) Siarimar Cordero 4) Fabiola Lugo
Event 115 Boys 4x400 Meter Relay HS
================================================================
Team Finals
================================================================
Finals
1 Luis Munoz Marin 'A' 3:23.09
1) Carlos Rodriguez 2) Carlos Cruz
3) Jean Diaz 4) Bryan Torres
2 Alberto Melendez Torres 'A' 3:24.29
1) Peter Martinez 2) Juan G Sandoval Rodriguez
3) Billy Vazquez 4) Adier J Colon Jimenez
3 Yauco High 'A' 3:26.00
1) Kevin Ruiz 2) Jorge Velez
3) Bryan Baez 4) Christian Martinez
4 Ines Ma. Mendoza-Cabo Rojo 'A' 3:26.81
1) Christian Collazo 2) Nelson Luciano
3) Bernard Rodriguez 4) Josean Alvarez
5 American Military Academy 'A' 3:26.93
1) Edwin DI Giorgi 2) Raymond Ocasio
3) Camilo Rodriguez 4) Sebastian Romero
6 Josefina Leon 'A' 3:29.09
1) Leonardo Torres Mejias 2) Miguel M Rosario Cuadra
3) Jose Echevarria 4) Eric Rios
7 Antilles Military Academy 'A' 3:30.84
1) Pedro Perez 2) Fernando Sierra
3) Giancarlo Rodriguez 4) Ryan Sanchez
8 Leonides Morales-Lajas 'A' 3:32.81
1) Angel Caraballo 2) John Torres
3) Robert Rosado 4) Reynaldo Toro
Event 116 Mixed 8x50 Meter Relay
===============================================================
Team Finals
===============================================================
Finals
1 Escuela Esther Rivera 'A' 59.91
2 Escuela Fernando Malave 'A' 1:00.83
3 Escuela Juan Cuevas Aboy 'A' 1:01.41
4 Parcelas Maruenos 'A' 1:05.55
Event 117 Women 4x100 Meter Relay APM
===============================================================
Team Finals
===============================================================
Finals
1 Puerto Rico 'A' 45.39
1) Beatriz Cruz 2) Genoiska Cancel
3) Dayleen Santana 4) Yarimar Diaz
2 Dominican Republic 'A' 45.41
1) Maria L Rodriguez 2) Margarita Manzueta
3) LaVonne Idlette 4) Mariely Sanchez
3 Puerto Rico Junior Team 'A' 46.40
1) Ramyellie Valentin 2) Erica Serrano
3) Yohary Torres 4) Genesis Lozada
Event 118 Men 4x100 Meter Relay APM
===============================================================
Team Finals
===============================================================
Finals
1 Puerto Rico 'A' 39.67
1) Miles Lewis 2) Miguel Lopez
3) Carlos Rodriguez 4) Pedro Cruz
2 Dominican Republic 'A' 39.78
1) Juander Santos 2) Yohandri Andujar
3) Stanly Del Carmen 4) Juan A Santos
3 St. Kitts & Nevis 'A' 40.28
1) Hakeem Huggins 2) Brijesh Lawrence
3) Warren Hazel 4) Delwayne Delaney
4 Puerto Rico Junior Team 'A' 40.92
1) Ezequiel Suarez 2) Edwin Diodonet
3) Ricardo Feliciano 4) Adier Colon
Event 119 Women 200 Meter Dash APM
=====================================================================
Name Age Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Cambrya Jones United States 23.37 0.5
2 Jessica Young United States 23.50 0.5
3 Mahagony Jones United States 23.82 0.5
4 Carol Rodriguez Puerto Rico 23.83 0.5
5 Lavergne Jones ISV 23.90 0.5
6 Stacey Ann Smith United States 24.03 0.5
7 Mariely Sanchez Dominican Republic 24.31 0.5
8 Virgil Hodge St. Kitts & Nevis 25.28 0.5
Event 120 Women 1500 Meter Run APM
===============================================================
Name Age Team Finals
===============================================================
Finals
1 Rachel Schneider United States 4:08.46
2 Muriel Coneo Colombia 4:09.16
3 Cory McGee United States 4:12.64
4 Beverly Ramos Puerto Rico 4:15.12
5 Hillary Holt United States 4:30.58
6 Maria Mancebo Dominican Republic 4:43.94
-- Kenyaliz Perez Puerto Rico DNF
Event 121 Men 400 Meter Hurdles APM
================================================================
Name Age Team Finals
================================================================
Section 1
1 Cato Roxroy Jamaica 49.77
2 Emanuel Myers Trinidad & Tobago 50.49
3 Gerald Drummond Costa Rica 50.63
4 Juander Santos Dominican Republic 51.13
Section 2
1 Jeffery Gibson Bahamas 49.19
2 Javier Culson Puerto Rico 49.31
3 Miles Ukaoma Nigeria 49.39
4 Eric Alejandro Puerto Rico 49.83
5 Andres Silva Uruguay 50.25
6 Jeshua Anderson United States 50.53
===================================================================
Name Age Team Finals H#
===================================================================
Finals
1 Jeffery Gibson Bahamas 49.19 2
2 Javier Culson Puerto Rico 49.31 2
3 Miles Ukaoma Nigeria 49.39 2
4 Cato Roxroy Jamaica 49.77 1
5 Eric Alejandro Puerto Rico 49.83 2
6 Andres Silva Uruguay 50.25 2
7 Emanuel Myers Trinidad & Tobago 50.49 1
8 Jeshua Anderson United States 50.53 2
9 Gerald Drummond Costa Rica 50.63 1
10 Juander Santos Dominican Republic 51.13 1
Like·Comment·Share·E-mail·32029 views
|