Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Brooks PR Invitational
June 12th 2024 Seattle, Washington, United States
Report
Block
79 Followers
Home
Photos
News
Videos
Info/Results
Meet Info
History for 2016 Jun 18th
Results
Video
News
Photos
Blogs
2019
1
80
16
260
2018
1
99
15
788
2024
5
3
2023
1
80
19
441
2022
1
82
12
165
2021
1
59
13
343
2020
21
1
24
2017
1
54
4
227
2016
1
53
8
259
2015
1
34
8
363
2014
1
40
14
35
1
2013
1
20
6
59
2012
1
31
2
12
2011
1
1
1
Media for 2016
Videos (
53
)
View
+
Photos (
259
)
View
+
Articles (
8
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2016 Results - Brooks PR Invitational
Jun 14th 2016, 7:18pm
Attending groups
Oregon Track Club Elite
DyeStatIL.com
RunnerSpace.com/WA
DyeStat.com
LiveWebcasts
DyeStatCAL.com
Invited groups
2016
Brooks PR Invitational
2016 Results - Brooks PR Invitational
Published by
DyeStat.com
Jun 14th 2016, 7:18pm
Mens Results
100 Meters
High School
- Finals
x
1.
12
Brandon Taylor
10.58a
Clear Brook
2.
12
Daniel Estrada
10.61a
Northwest Guilford
3.
11
Chauncy Smart
10.62a
Auburndale Senior
4.
12
Jace Comick
10.65a
Humble Atascocita
5.
12
Josh Eiker
10.66a
Galesburg
6.
12
Diego-William Isaiah
10.80a
Serra
7.
12
Kadarius Lotharp
10.88a
Sun Valley
8.
10
Jordan Byrd
10.93a
Manzano
400 Meters
High School
- Finals
x
1.
10
Elija Godwin
46.92a
Newton County
2.
11
Terry Conwell
47.51a
Southwest Dekalb
3.
12
Brandon Cachon
47.83a
Barron Collier
4.
12
Keshun Reed
47.99a
Arlington Martin
5.
12
Caleb Ojennes
48.30a
Palmer Ridge
6.
12
Josh McLemore
48.34a
Downingtown West
7.
12
Jostyn Andrews
49.18a
Dallas Skyline
800 Meters
High School
- Finals
x
1.
12
Terrell Jackson
1:52.01a
Memphis University
2.
11
Devan Kirk
1:52.45a
Shorewood
3.
12
Austin Tamagno
1:52.48a
Brea Olinda
4.
12
Logan MacKay
1:52.70a
Davis (UT)
5.
12
Connor Dunne
1:52.89a
San Clemente
6.
12
Andrew Ernst
1:53.52a
Marblehead
7.
12
Chris Torpy
1:53.88a
Sandburg
8.
12
Heath Warren
1:55.37a
Springfield
9.
12
Daniel Nixon
1:55.63a
Spain Park
---
12
Devin Dixon
DNF
Eagle's Landing
---
12
Jayquan Williams
DNF
Green Hope
---
12
Bryce Hoppel
DNF
Midland
1 Mile
High School
- Finals
x
1.
12
Jon Davis
4:07.52a
Fithian (Oakwood)
2.
11
Reed Brown
4:08.85a
Southlake Carroll
3.
11
Sam Worley
4:09.45a
Comal Canyon
4.
12
Justin Janke
4:11.45a
North Central
5.
12
Jack Yearian
4:15.17a
Bellarmine Prep
6.
12
Jake Shewbert
4:15.95a
Flowery Branch
7.
12
Sean Torpy
4:16.52a
Sandburg
8.
12
Tyler Janes
4:17.40a
Martin Luther King
9.
12
Nick Laccinole
4:18.70a
Inglemoor
10.
12
Jacob Ogden
4:19.74a
Dana Hills
11.
11
Jack Aho
4:20.92a
Grayslake (Central)
12.
10
Gabe Fendel
4:27.56a
Hamilton Southeastern
3000 Meters
High School
- Finals
x
1.
12
Andrew Jordan
8:19.69a
Watkins Memorial
2.
12
Conor Lundy
8:20.42a
Fordham Prep
3.
12
Aidan Tooker
8:20.76a
Saratoga Springs
4.
12
Ben Veatch
8:20.79a
Carmel
5.
12
Matthew Bouthillette
8:21.10a
LaSalle Academy
6.
11
Casey Clinger
8:21.20a
American Fork
7.
11
Noah Affolder
8:21.20a
Carthage Central
8.
12
Eric Van der els
8:21.37a
Brien McMahon
9.
12
Jack Van Scoter
8:21.84a
Flintridge Prep
10.
10
Joshua Schumacher
8:22.21a
Jesuit
11.
11
Cooper Teare
8:22.71a
St Joseph Notre Dame
12.
11
Callum Bolger
8:22.77a
San Luis Obispo
13.
12
Jake Perrin
8:23.78a
Flathead
14.
12
Jackson Mestler
8:25.20a
Sheldon
15.
12
Brody Smith
8:48.45a
Cody
2 Miles
High School
- Finals
x
1.
12
Andrew Jordan
8:50.12a
Watkins Memorial
2.
12
Ben Veatch
8:50.92a
Carmel
3.
11
Casey Clinger
8:51.68a
American Fork
4.
11
Noah Affolder
8:52.02a
Carthage Central
5.
12
Conor Lundy
8:52.85a
Fordham Prep
6.
12
Eric Van der els
8:53.49a
Brien McMahon
7.
11
Cooper Teare
8:53.74a
St Joseph Notre Dame
8.
12
Matthew Bouthillette
8:53.94a
LaSalle Academy
10.
12
Aidan Tooker
8:54.20a
Saratoga Springs
11.
11
Callum Bolger
8:55.87a
San Luis Obispo
12.
12
Jake Perrin
8:58.09a
Flathead
13.
10
Joshua Schumacher
8:58.21a
Jesuit
14.
12
Jackson Mestler
9:02.04a
Sheldon
15.
12
Brody Smith
9:28.34a
Cody
9.
12
Jack Van Scoter
8:53.98
Flintridge Prep
110m Hurdles
- 39"
High School
- Finals
x
1.
12
Matt Moore
13.69a
Union Grove
2.
12
Isaiah Lucas
13.90a
Houston Cyp. Falls
3.
12
William Session
13.98a
Belleville (East)
4.
11
Charles Brockman
14.07a
Plano
5.
11
Joseph Anderson
14.28a
Upland
Womens Results
100 Meters
High School
- Finals
x
1.
-
Cassandra Hall
11.39a
Northside (Warner Ro...
2.
10
Sha'Carri Richardson
11.62a
Dallas Carter
3.
12
Wurrie Njadoe
11.84a
Shorecrest
4.
12
Lauren White
11.84a
Rolesville
5.
12
Kira White
11.85a
DeSoto
6.
11
Bria Mack
11.88a
Williamstown
7.
10
Jasmine Reed
11.89a
Southwest (I.V.)
400 Meters
High School
- Finals
x
1.
12
Hannah Waller
53.18a
Buchanan
2.
9
Jan'Taijah Ford
53.83a
Northeast (Oakland P...
3.
12
McKenzie Dunmore
54.19a
McEachern
4.
12
Serenity Douglas
54.59a
Archer
5.
12
Rebecca Schulte
54.91a
Fort Collins
6.
11
Mia Coats
55.20a
Mountain Range
7.
12
Janaya Chambers
56.66a
Stanton College Prep...
8.
10
Kirsten Carter
56.96a
Santa Rosa
800 Meters
High School
- Finals
x
1.
11
Sammy Watson
2:05.95a
Rush Henrietta Senior
2.
12
Christina Aragon
2:06.04a
Billings Senior
3.
12
Ruby Stauber
2:07.33a
Wayzata
4.
12
Maddie Villalba
2:07.93a
Central Bucks West
5.
12
Aaliyah Miller
2:08.17a
McKinney Boyd
6.
12
Morgan Irish
2:09.00a
Palos Verdes
7.
11
Jacquelyn Hill
2:09.60a
Etiwanda
8.
10
Alyssa Brewer
2:10.35a
California (San Ramon)
9.
11
Olivia Arizin
2:12.32a
Cardinal O'Hara
10.
12
Nia Akins
2:13.10a
Rancho Bernardo
11.
11
Erin Ripple
2:16.31a
Holy Names Academy
12.
11
Mackenzie Ellison
2:21.21a
Brookwood
1 Mile
High School
- Finals
x
1.
10
Annie Hill
4:41.52a
Glacier
2.
12
Amanda Gehrich
4:44.87a
Tesoro
3.
11
Rachel McArthur
4:45.72a
Patriot
4.
12
Anna West
4:46.62a
Lafayette (Wildwood)
5.
12
Kelly O'Brien
4:47.14a
Palatine
6.
11
Jordan Oakes
4:49.25a
Holy Names Academy
7.
11
Sophie Cantine
4:50.12a
Lakeside (Seattle)
8.
9
Taylor Roe
4:50.18a
Lake Stevens
9.
12
Abby Gray
4:52.82a
SA Alamo Heights
10.
11
Julia Heymach
4:54.90a
Houston Lamar
11.
12
Brooke Starn
4:55.39a
Monte Vista
12.
11
Ashton Endsley
4:58.57a
Abilene
13.
9
Makenna Schumacher
5:02.33a
Jesuit
14.
10
Rylee Bowen
5:10.37a
Sonoma Academy
2 Miles
High School
- Finals
x
2.
12
Fiona O'Keeffe
10:05.63a
Davis
3.
11
Brie Oakley
10:08.89a
Grandview
4.
10
Rebecca Story
10:11.24a
Christian Academy of...
5.
10
Molly Born
10:11.36a
Shawnee Mission Nort...
6.
12
Aubrey Roberts
10:17.03a
Eau Claire Memorial
7.
-
Libby Davidson
10:22.60a
James River Day
8.
12
Emma Grace Hurley
10:28.47a
Fellowship Christian
9.
12
Diana Vizza
10:29.93a
North Shore
10.
12
Paige Hofstad
10:37.52a
New Braunfels
11.
12
Morgin Coonfield
10:41.87a
McKinleyville
12.
11
Hannah Tobin
11:21.96a
El Toro
1.
Shona McCulloch
9:59.87a
Longfields Davidson ...
100m Hurdles
- 33"
High School
- Finals
x
1.
12
Brittley Humphrey
13.43a
Hoover
2.
10
Emily Sloan
13.48a
Rock Canyon
3.
11
Reonna Collier
13.66a
Vacaville
4.
12
Brandi Hughes
13.92a
Skyline
5.
11
Javlyn Cameron
13.96a
Katy Mayde Creek
6.
11
Tara Davis
14.07a
Agoura
7.
11
Kaylah Robinson
14.09a
El Cerrito
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
16524 views
Post to:
Post as:
Post
0 shares:
Brooks PR Invitational
,
DyeStat.com
,
Shane
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Brooks PR Invitational
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2024
5
2
2023
1
80
19
441
2022
1
82
11
165
2021
1
59
11
343
2020
21
1
24
2019
1
80
16
258
2018
1
99
15
788
2017
1
54
4
227
2016
1
53
8
259
2015
1
34
8
363
2014
1
40
14
35
1
2013
1
20
6
59
2012
1
31
2
12
2011
1
1
1
Show 11 more
Hashtags
#brooks-pr-invitational
#brooks
#pr-invitational
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!